Haberler

Türkiye atletizmde Konya 2021’i 33 madalyayla tamamladı

Konya’daki 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın atletizmdeki son gününde Milliler, bir altın, iki gümüş, iki bronz daha kazandı. Türkiye, atletizmi 13 altın, 10 gümüş, 6 bronzla zirvede bitirdi. Para atletizmde ise 5 madalya geldi.

Türkiye, Akdeniz Oyunları’ndaki başarısından sonra 50 ülkenin yer aldığı İslami Dayanışma Oyunları’nda da tarihi bir başarı yakaladı. Daha önceki iki katılımında oyunlarda atletizmde ikinci sırada yer alan Milliler, bu kez 13 altın, 10 gümüş, 6 bronz ile zirveyi kaptı. Türkiye, para atletizmde de ayrıca 1 altın, 2 gümüş, 1 bronz elde etti.

Son gün müsabakalarında 4×100 metre bayrak mücadelesinde Milli Takım, 38.74’lük grafiğiyle oyunlar rekorunu yenileyerek zirveye çıktı. Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Kayhan Özer ve Ramil Guliyev’den oluşan dörtlü, finalde şampiyona rekorunu 39.55’ten 38.74’e indirdi. Yarışta ikinci Bahreyn, üçüncü Umman ve dördüncü Gambiya da ülke rekolarını yeniledi.

4×100 metre kadınlarda Gambiya, 43.83 ile oyunlar rekorunu kırarken, yarışı üçüncü bitiren Türkiye Milli Takımı da 11 yıllık Türkiye rekorunu yeniledi. Simay Özçiftçi, Şevval Ayaz, Cansu Nimet Sayın ve Elif Polat dörtlüsü, 44.49’luk süper dereceleriyle 44.71’lik eski rekoru kırmayı başardı.

4×400 metre kadınlarda Türkiye, gümüş madalya kazandı. Elif Polat’ın 25 dakika içinde ikinci yarışını çıkararak inanılmaz bir işe imza attığı bu yarışta, Ekaterina Guliyev de 1500’ü bitirdikten 1 saat 20 dakika sonra sahne aldı ve takıma yaptı. Polat ve Guliyev’in yanı sıra, bir gün önce karışık takımı kazanan ekipteki isimlerden Büşra Yıldırım ve 2006’lı yıldız Edanur Tulum, 3:35.24’lük bir dereceyle 2012’den bugüne Türkiye’nin en iyi 4×400 derecesine imza attı.

Üç adım atlamanın şampiyonu Necati Er, uzun atlamada ise üçüncü sırayı aldı. Necati, yarışmayı 7.83’lük atlayışıyla noktaladı.

Bu sonuçlarla madalya sıralamasının zirvesine çıkan Türkiye, iki branşın yapıldığı para atletizmin dahil edildiği sıralamada 14 altın, 12 gümüş, 7 bronz, para atletizmin ayrı tasnif edildiği klasmanda ise 13 altın, 10 gümüş, 6 bronz ile birinciliği elde etti. Bahreyn, 8 altın, 6 gümüş, 7 bronz ile ikinci olurken, Fas 4 altın, 3 gümüş, 7 bronz ile üçüncü sırayı aldı.

SONUÇLAR

Erkekler

Kadınlar

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More

post-image
Haberler
Merhum Zakir ÖZGÜR Anma Salon İl Deneme Yarışmaları..   Saatli Program ( Güncel ) Statü ( Güncel ) Kayıt Kayıt Kontrol
Read More
post-image
Haberler
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK /BURSA ULUDAĞ ROTARY KULÜBÜ OKULLAR ARASI KROS YARIŞMALARI SONUÇLAR
Read More